غذاهای خوشمزه ی محلی شیراز

کلم‌ پلو:

کلم پلو یکی از غذاهای محلی شیراز است که از کلم قمری، برنج، پیاز، گوشت چرخ‌کرده، آرد نخودچی و سبزی‌های معطری همچون شوید، تره، ریحان و ترخون تهیه می‌گردد. این غذا معمولاً با ماست و سبزی‌ خوردن مصرف می‌گردد

دوپیازه آلوی شیرازی:

 

دوپیازه آلو نیز با سیب‌زمینی، پیاز داغ، گوجه‌فرنگی، رب گوجه ‌فرنگی و ادویه طبخ می‌شود. ابتدا سیب‌زمینی آب‌ پز شده و بعد از خرد کردن، با پیاز داغ، گوجه ‌فرنگی یا رب گوجه‌ فرنگی و ادویه مخلوط می‌شود.

شکرپلو:

شکرپلو از غذاهایی که در مسافرت به شیراز در تابستان باید چشید.

با توجه به اقلیم منطقه‌ای، مردم شیراز غذاهای شیرین زیادی طبخ می‌کنند. شکرپلو هم از جمله این غذاهاست با برنج، شکر، زعفران و مغز پسته و بادام و خلال پوست نارنگی تهیه می‌شود.

قورمه به:

 

مسافرت به شیراز در شهریور با قورمه به فراموش نشدنی است.

قورمه‌ به نیز یکی از غذاهای شیرین محلی است که با گوشت، میوه به، شکر، زعفران، پیاز و ادویه طبخ می‌شود.

یخنی نخود:

یخنی نخود با گوشت، نخود، سیب ‌زمینی، پیاز، نمک و زرد چوبه طبخ می‌شود. این غذا درست همانند آبگوشت تهیه می‌شود.

لوبیا پلوی شیرازی:

 

در این غذا به جای لوبیا سبز آن از لوبیا چشم ‌بلبلی استفاده می‌شود. لوبیا پلو با برنج، لوبیا چشم ‌بلبلی، شوید، زعفران، دارچین، نمک و فلفل گوشت مرغ یا گوشت چرخ‌ کرده طبخ می‌شود.

رب پلو:

 

رب‌ پلو از غذاهایی است که بدون گوشت تهیه می‌شود. این غذا با برنج، رب انار، گردو، کشمش، شکر و پیاز تهیه می‌شود. در شیراز این غذا همراه با سالاد شیرازی یا سبزی‌ خوردن مصرف می‌شود.

 

آب پیازک یا اشکنه شیرازی:

 

در تهیه این نوع اشکنه از پیاز، تخم‌ مرغ، شنبلیله، نعناع خشک، نمک و زردچوبه استفاده می‌شود و غذایی بسیار فوری و لذیذ است.

هویج پلو:

 

هویج پلوی شیرازی جزو غذاهای شیرین این شهر است. در آن از برنج، شکر، گوشت چرخ ‌کرده، زعفران، پیاز، دارچین و نمک استفاده می‌شود و طعم بسیار خوبی دارد.

کوفته هلوی شیرازی:

 

مواد اولیه کوفته هلو، گوشت چرخ ‌کرده، آرد نخودچی، تخم ‌مرغ، پیاز، هویج یا نرگسی می‌باشد. این مواد را با هم مخلوط نموده و در اندازه‌ یک هلو به همراه مقداری پیاز داغ یا کشمش به شکل گلوله درمی‌آورند. پس از سرخ کردن می‌توان این کوفته‌ها را مصرف نمود.

دمپختک شیرازی:

 

این دمپختک‌ در شیراز با کلم‌ پیچ، عدس، پیاز، هویج، ترخون، شوید، ریحان، نمک و زرد چوبه طبخ می‌شود. این غذا برای کسانی که به غذاهای گوشتی علاقه‌ای ندارند، گزینه‌ مناسبی است.

کوفته سبزی شیرازی:

کوفته سبزی شیرازی را در مسافرت به شیراز در زمستان تجربه کنید.

کوفته سبزی از کوفته‌های محلی شیرازی است که در تهیه آن از گوشت چرخ‌ کرده، پیاز، نخود و سبزی استفاده می‌شود. اندازه‌ این کوفته‌ها از کوفته هلو اندکی بزرگتر و حدوداً به اندازه‌ی یک پرتقال است.

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

× پاسخگویی آنلاین