دنیای نور و رنگ در مسجد نصیر الملک شیراز

آشنایی با مسجد نصیرالملک | مسجد صورتی ایران

مسجد نصیرالملک نام یکی از دیدنی‌های پرآوازه شهر شیراز است که در محله‌ای قدیمی به نام گود عربان قرار دارد. این شاهکار معماری ایرانی-اسلامی در همان ابتدا شما را محو تماشای خود ‌می‌کند؛ همین که به در چوبی آن ‌می‌رسید چشم‌تان به کاشی‌کاری گل سرخ، گل زنبق شیراز و مقرنس‌ها‌ می‌افتد و در همان ثانیه‌های اول عاشق این مسجد ‌می‌شوید. آنچه در این بنا بسیار به چشم ‌می‌آید، استفاده از کاشی‌های صورتی رنگ است و همین مساله باعث شده تا لقب مسجد صورتی را به آن بدهند.

پس از عبور از هشتی و ورود به حیاط چهارگوش، همه چیز همانند دیگر مساجد ایران به نظر ‌می‌رسد؛ طرح‌های زیبای کاشی‌کاری، حوض مستطیل‌ شکل میان حیاط و … همه و همه چیزهایی‌اند که در اکثر مساجد تاریخی ایران یافت ‌می‌شوند و دیدن‌شان خیلی دور از انتظار نیست. کمی بعد که پای‌تان به درون شبستان برسد تازه متوجه تفاوت این بنای مذهبی‌می‌شوید؛ شیشه‌های رنگی مسجد نور خورشید را از خودشان عبور ‌می‌دهند و بازی رنگ‌ها را در مسجد به راه ‌می‌اندازند.

 

این مسجد پس از گذشت بیش از 150 سال هنوز هم برای عبادت مردم مورد استفاده قرار ‌می‌گیرد و زیبایی‌ها و جلوه منحصربه‌فرد آن باعث شده تا نامش از بهمن ماه ۱۳۳۴ با شماره ۳۶۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت برسد.

 

بهترین زمان بازدید

بهترین زمان برای دیدن بازی رنگ و نور در این مسجد قبل از ساعت ۹:۰۰ است. بسیاری از گردشگران ساعت ۸:۰۰ تا ۱۰:۰۰ را فرصت خوبی برای بازدید از مسجد نصیرالملک می دانند؛ با وجود اینکه شلوغی مسجد ممکن است آزاردهنده باشد؛ اما به دیدن رنگ های زیبای آن می ارزد.

 بهترین زمان عکاسی

اگر به دنبال شکار یک عکس تماشایی از شبستان غربی مسجد نصیرالملک هستید، از نیمه فصل پاییز تا نیمه زمستان به شیراز بروید چرا که تابش مایل خورشید در این روزها بهترین شرایط نوری را برای عکاسی ایجاد می کند. البته برای ثبت یک شاهکار باید سحرخیز باشید و ساعت ۷:۰۰ تا ۹:۰۰ در شبستان حاضر شوید؛ چرا که بیشترین حجم نوری در این زمان است.

اگر هدف‌تان ثبت یک تصویر حیرت انگیز از طاق مروارید است به هنگام بعد از ظهر به مسجد بروید چرا که نور به سمت طاق مروارید می تابد و آن را زیباتر از همیشه جلوه می دهد.

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

× پاسخگویی آنلاین