دروازه قرآن شیراز

تاریخچه دروازه قرآن

این دروازه در میان دو کوه به نام های چهل مقام و کوه باباکوهی ساخته شده است. در گذشته تجار یا سایر افراد برای خروج از شهر از یک دروازه استفاده می کرده اند، به همین دلیل این دروازه در بخش شمالی شهر ساخته شده است. با عبور از این دروازه می توان به سمت مرودشت رفت.

این سازه یک دهنه بزرگ دارد که 2 دهنه کوچک در 2 طرف آن ساخته شده اند.

یک راه پله هم وجود دارد که به وسیله آن می توان به اتاقی که بالای دروازه است دسترسی پیدا کرد. این راه پله در بخش غربی قرار گرفته است. پنجره های این اتاق به صورت مشبک کاری شده هستند و قرآن هم در آن قرار گرفته است. در بخش شرقی آن آرامگاه حاج حسین ایگار است.

 

در کنار این سازه محوطه سازی هم انجام شده است که بخشی از کوه هم جزو آن است. از دیگر جاذبه های نزدیک آن می توان بوستان جهان نما و خواجوی کرمانی اشاره کرد.

تغییرات دروازه قرآن در طول تاریخ

این دروازه اولین بار در سال های 338 تا 372 توسط فردی به اسم عضدالدوله دیلمی تاسیس شد. در آن موقع برای ساخت دروازه از سنگ و ساروج استفاده شد و همین طور یک قرآن هم برای تبرک مسافران در بالای آن قرار گرفت.

سپس کریم خان زند این سازه را بازسازی کرد و اتاقکی هم برای قرآن آن ایجاد کرد. سپس دو جلد قرآن در این اتاقک قرار گرفتند. این قرآن ها به خط زیبای زمان تیموری سلطان ابراهیم هستند که به قرآن های هفده کیلوگرم یا هفده من شهرت یافتند.

علت نام گذاری این قرآن ها به خاطر وزن آن ها بوده است. هم اکنون این قرآن ها در موزه پارس شیراز در معرض بازدید عموم قرار دارند. دروازه قرآن تا به حال چندین بار به خاطر حوادث طبیعی مورد بازسازی قرار گرفته است. برای مثال در زمان قاجاریه محمد زکی خان نوری بعد از زلزله ای که در این ناحیه به وقوع پیوست، این سازه را بازسازی کرد. همچنین در اطراف این دروازه دو اتاقک هم برای نگهبانی ساخته شد و از وجود یک سرداب برای نگهداری آب خنک استفاده شد تا مسافران تشنه لب را سیراب کنند.

 

در سال 1315 بود که شهردار این شهر برای اینکه ماشین ها بتوانند راحت تر عبور کنند، این سازه را تخریب کرد. اما به دلیل اینکه مردم علاقه معنوی خاصی به این مکان داشتند و عادت داشتند تا در کنار آن جمع شوند به همین دلیل در سال 1328 حاج حسین ایگار که از تجار آن زمان بود، بنای جدید این دروازه را با ابعادی بزرگ تر تاسیس کرد و دو دهانه در بخش چپ و راست قرار داد و یک اتاقک مستطیلی هم برای نگهداری قرآن ساخته شد.

تا سال 1365 بود که ماشین های مختلف از زیر آن عبور می کردند تا اینکه در سال 1375 این اثر جزو آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

× پاسخگویی آنلاین