درباره باغ جهان نما، بهشت کوچک شیراز

تاریخچه باغ جهان نما شیراز

شاید باور کردن این نکته که قدمت باغ جهان نما شیراز به قبل از قرن هشتم هجری بر می‌گردد برای خیلی‌ها سخت باشد. اما باغ جهان نما قدیمی‌‌ترین باغ شهر شیراز بوده و قبل‌تر از سایر باغ‌های این شهر ساخته و آباد شده است. این باغ که در دوران آل مظفر و آل اینجو در اوج جذابیت و آبادانی خود قرار داشت، به قدری چشم نواز بود که توانست با سحر زیبایی خود از یورش تیمور گرگانی در امان بماند. زیبایی باغ جهان نما تا دوره صفویه پابرجا بود اما بعد از این دوران، به علت‌ نا امنی‌های متعدد کشور، باغ جهان نما به یک ویرانه بزرگ تبدیل شد. با این حال، کریم خان زند با حصارکشی اطراف باغ، ساخت عمارتی در میان آن، خیابان کشی در اطراف باغ و درختکاری در آن توانست روح تازه‌ای به کالبد باغ جهان نما بدمد و امروزه این یادگاری عظیم را برای ما بر جای بگذارد

باغ جهان نما شیراز کجاست؟

باغ جهان نما در خیابان حافظ و در نزدیکی جاذبه‌های زیادی قرار گرفته است. می‌توانید این باغ تاریخی را در شمال شیراز، در فاصله یک‌ونیم کیلومتری دروازه قرآن پیدا کنید. حافظیه شیراز، باغ ملی شیراز و باغ موزه هفت‌تنان شیراز هم در چندقدمی این باغ قرار گرفته‌اند و می‌توانید در یک روز از همه آن‌ها بازدید کنید.

  • آدرس: استان فارس، شیراز، بالاتر از چهارراه حافظیه، خیابان حافظ
  • فاصله حافظیه تا باغ جهان نما: 600 متر

نحوه دسترسی با خودرو:

هر کجای شیراز که هستید، خودتان را به چهارراه حافظیه و خیابان حافظ برسانید. ورودی باغ را نرسیده به خیابان نفت، در سمت راست خیابان پیدا خواهید کرد.

نحوه دسترسی با اتوبوس:

با استفاده از اتوبوس‌های خط 76 (پایانه ولیعصر-رکن‌آباد و زیباشهر) و خط 73 (پیانه میدان کلبه-پایانه نمازی) خود را به ایستگاه چهارراه حافظیه برسانید. از این ایستگاه تا باغ جهان‌نما فقط 150 متر (1 دقیقه پیاده) فاصله است.

نحوه دسترسی با مترو:

در نزدیکی باغ جهان نما ایستگاه مترو وجود ندارد و نزدیک‌ترین ایستگاه با آن 1.8 کیلومتر فاصله دارد. بااین‌حال اگر عاشق پیاده‌روی در شهر و دیدن  فرهنگ بومی شیراز هستید، می‌توانید خود را از طریق خط 1 مترو به ایستگاه وکیل شیراز برسانید و از آن‌جا بازار وکیل را ادامه دهید و از بازار نو هم بگذرید تا به میدان اصفهان بگذرید. از پل علی‌بن‌حمزه عبور کنید و خیابان حافظ را تا رسیدن به باغ ادامه دهید. از ایستگاه وکیل تا باغ جهان نما شیراز با پای پیاده 20 دقیقه راه است.

 

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

× پاسخگویی آنلاین