باغ ملی شیراز

یکی از جاهای دیدنی شیراز باغ ملی است که هر ساله مسافران زیادی را جذب زیبایی‌های خود می‌کند. باغ ملی شیراز در چهارراه حافظیه و نزدیک بیمارستان شهید دستغیب و ورزشگاه حافظیه این شهر قرار گرفته است.

باغ ملی شیراز کجاست؟

قراریگرفتن این مکان در چهاراه حافظیه باعث شده آدرس باغ ملی شیراز تقریبا ساده باشد. تاریخچه باغ ملی شیراز نشان می‌دهد که این مکان در زمان‌های قدیم و حدود قرن هشتم رونق بسیار زیادی داشته و در اطراف آن جعفرآباد و صحرای مثلا قرار داشته‌اند. این روزها زمین‌های اطراف این باغ تبدیل به ساختمان‌های اداری و مسکونی شدند، اما محوطه اصلی آن هنوز هم به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری و پارک‌های مهم شیراز شناخته می‌شود. این باغ پیشینه تاریخی غنی دارد، اما از آنجایی که طی قرون قبلی چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته و تغییرات بسیاری داشته بسیاری معتقدند که پیشینه این باغ به دوران هخامنشیان باز می گردد و از آن روز این منطقه رونق خود را حفظ کرده است.

یکی از اساسی‌ترین بازسازی‌های انجام شده روی این باغ خیابان کشی و کاشت درختان نارنج بود که به زیبایی و جذابین آن اضافه کرد. همچنین فواره‌های زیبایی که در سالهای اخیر به فضای این باغ اضافه شده، به زیبایی آن افزوده است. یکی از نکات جالب باغ ملی به عنوان یکی از جاهای دیدنی شیراز این است که روبروی حافظیه قرار گرفته و در مسیر دیدن این آرامگاه می‌توانید سری به باغ ملی زده و در محیط زیبای آن قدم بزنید.

پلان باغ ملی شیراز

این روزها باغ ملی به عنوان یکی از جاهای دیدنی شیراز شناخته می‌شود که عموم مردم می‌توانند از آن دیدن کنند. درختان تنومند این باغ خبر از قدمت بالای آن می‌دهند. در بخش ورودی باغ ملی شیراز یک تندیس نصب شده که توجه رهگذران را به خود جلب می‌کند. اولین قسمت بعد از ورودی باغ ملی شیراز بخش کودکان می‌باشد که در آن وسایل و امکانات مختلفی برای تفریح کودکان در نظر گرفته شده است. گفته می‌شود که این باغ زیبا همان مکانی است که حافظ شیرازی در شعرهای خود توصیف ‌کرده است. وجود درختان نارنج در این باغ باعث می‌شود که در فصل بهار بوی بهار نارنج به مشام برسد و لذت قدم زدن در این پارک را دوچندان کند.
سایر بخشهای باغ ملی شیراز عبارتند از:
  • سردر آجری
  • میدان مرکزی با دارای ۴ حوض به شکل قلب است.
  • باغچه دایره‌ای شکل میان میدان
  • ستون سنگی قرار گرفته در میان باغچه اشعار شاعران ایران بر روی آن حک شده است.
  • کانون فکری کودک و نوجوان در ضلع شمالی باغ ملی
  • فرهنگسرا یا نگارخانه باغ ملی شیراز در ضلع جنوبی: ساختمان زیبا به شکل دایره ساخته شده و در میان آن یک حوض بزرگ قرار دارد.

دیدنی‌های اطراف باغ ملی شیراز

باغ ملی در مکانی قرار گرفته است که تعداد زیادی از جاهای دیدنی شیراز و بخش‌های مهم این شهر به آن نزدیک هستند. از همین رو به راحتی می‌توان به آن دسترسی داشت. ورزشگاه حافظیه، آرامگاه حافظ شیرازی، آرامگاه هفت تنان و… تنها بخشی از جاهای دیدنی شیراز هستند که نزدیک به باغ ملی واقع شده‌اند. از سوی دیگر نزدیکی این پارک قدیمی زیبا به مرکز شهر این امکان را به مسافران داده است که بتوانند در اوقات فراغت خود و برای پیاده روی، محیط زیبای باغ ملی را انتخاب کنند.

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

× پاسخگویی آنلاین