آشنایی با بازار وکیل شیراز و معماری زیبای آن

یکی از زیباترین معماری های ایران، در شیراز، شهر شعر و ادب نهفته است؛ بازار وکیل! این بازار پس از عبور از دوره های مختلف تاریخ، همچنان پابرجا است و هنوز هم در میان جاذبه های گردشگری شهر از جمله تخت جمشید یا سعدیه و حافظیه خودنمایی می کند! برای تماشای بازار وکیل شیراز، کافیست چمدان خود را ببندید و عازم این شهر زیبا و دوست داشتنی شوید. انواع تور شیراز برایتان فرآهم است تا گشت و گذاری در شهر داشته باشید و همه جاهای دیدنی را از نزدیک تماشا کنید. بازار وکیل در شیراز یک میراث تاریخی برجای مانده از دوران ایران قدیم است و حرف های زیادی برای گفتن دارد. عبور از گذرهای متعدد در این بازار، شما را به یاد تاریخ دوران قاجاریه و زندیه می اندازد. در این بازار، دو تا از جاهای معروف شیراز نیز وجود دارند؛ یعنی مسجد و حمام وکیل. این بناها به دوران حکومت زندیه در شیراز مربوط می شوند و معماری آنها به طرز شگفت آوری زیباست.

نگاهی بر تاریخچه و معماری بازار وکیل در شیراز

بر اساس منابع و اسناد تاریخی، تاریخچه بازار وکیل شیراز به دوران زندیه، یعنی سال ۱۱۷۲ باز می گردد. گفته شده که دستور ساخت این بازار در همین سال توسط کریم خان زند صادر شده است. چیزی حدود ۲۱ سال گذشت تا این بازار به طور کامل ساخته شود. بازار وکیل در سال ۱۱۹۳ به پایان رسید و آماده بهره برداری شد. بسیاری از قسمت های این بازار با الهام گرفتن از بازارهای تاریخی در شهرستان لار ساخته شده است. مغازه ها و حجره های متعددی نیز در بازار وجود دارد.
یکی از اهداف ساخت بازار وکیل در شیراز، ایجاد یک مکان متمرکز برای کسب و کارهای مختلف بود تا بهتر بتوانند با تجار و بازرگانان، کالاهای خود را مبادله کنند. در زمان قدیم، این بازار یک مسیر عالی برای خرید و فروش اقلام متعدد محسوب می شد و ارزش بسیار زیادی داشت. بازار وکیل دارای ارزش تاریخی است و در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است.

برای بازار وکیل، چندین ورودی و دروازه قرار داده شده است؛ این بازار دارای دو ورودی شمالی و جنوبی است که به خیابان زند منتهی می شود. برخی از ورودی های دیگر بازار به خیابان طالقانی راه دارد. بازار در مرکز شهر قرار گرفته و دسترسی آسان به متروی شهری را نیز فرآهم می سازد.
در بازار وکیل تعداد زیادی مغازه، حجره، راسته، بازارچه و دکان قرار دارد که مرکز خرید و فروش کالاهای مختلف هستند. در این بازار می توانید بازارچه های منسوجات و پارچه، مسگری، بازارچه کلاهدوزان، صنایع دستی، صنایع چوبی، خوراکی ها و ادویه ها، انواع فرش و قالیچه و گلیم را تماشا کنید. اینجا دروازه ای به بازارهای قدیمی ایران است و تماشای آن می تواند حس و حال آن دوران را در شما تداعی کند. بازار وکیل شیراز از آجر، آهک و گچ ساخته شده است و ارتفاع سقف آن حدود ۱۱ متر می باشد. برای بازار در قسمت سقف، بادگیرهایی قرار داده شده که حکم سیستم تهویه این مکان را دارند.نوردهی کافی نیز از همین دریچه ها انجام می گیرد. هر آنچه از یک بازار قدیمی ایرانی در ذهن شما نقش می بندد در بازار وکیل هم وجود دارد. زیبایی این بازار می تواند با یکی از آثار تاریخی اصفهان، یعنی بازار قیصریه رقابت کند.

از بازار وکیل شیراز چه چیزهایی می توانیم بخریم؟

 این بازار هر چیزی که فکرش را بکنید دارد؛ از پارچه و لباس و منسوجات خواب گرفته تا لوازم آشپزخانه، پتو و لحاف، سرویس خواب، وسایل و لوازم مسی و فلزی، لوازم دکوری، خوراکی ها، ادویه، لوازم تزئینی، پوشاک محلی، انواع زیورآلات، صنایع دستی، فرش و گلیم، همه و همه چشمان شما را به خود جذب می کنند.
کمتر کسی که وارد بازار وکیل شیراز بشود و بتواند دست خالی برگردد.ادویه فروشی های این بازار در نوع خود، بی نظیر هستند. اگر خواهان ادویه های خارجی و هندی هستید، اینجا برایتان جذاب تر خواهد بود.

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

× پاسخگویی آنلاین