آرامگاه لسان‌الغیب شیرازی؛ زیارتگاه عاشقان

آرامگاه حافظ شیراز

حافظیه یا آرامگاه حافظ، مجموعه آرامگاهی در شمال شیراز است که لسان‌الغیب، حافظ شیرازی در آن مدفون است. مساحت کل این مجموعه بنا حدود ۲ هکتار است و از ۲ صحن شمالی و جنوبی تشکیل شده است.

هیچ ایرانی نیست که شیفته اشعار لسان‌الغیب، حافظ شیرازی نباشد. خواجه شمس‌الدین محمد ین بها الدین محمد حافظ شیرازی معروف به لسان‌الغیب، ترجمان الاسرار، لسان‌العرفا شاعر بزرگ قرن هشتم ایران یکی از سخنوران نامی جهان است که غزل‌های او شهره عام و خاص است.

حافظ به دلیل اشعار عرفانی‌اش نزد ما ایرانی‌ها جایگاه خاصی دارد و همه ما به‌وقت دل‌تنگی یا در بسیاری از مناسبت‌های باستانی مثل شب یلدا به حافظ رجوع می‌کنیم.

 

سنگ مزار حافظ در ارتفاع یک متری از سطح زمین قرار دارد و به‌وسیله پنج ردیف پلکان مدور احاطه شده است. بر فراز این بارگاه، گنبدی مسی به شکل کلاه دراویش بر روی هشت ستون قرار دارد که ارتفاع آن به ۱۰ متر می‌رسد، داخل و بیرون بنا با کاشی هفت‌رنگ معرق تزئین شده است.

آرامگاه خاندان قوام در سمت چپ رواق بیست ستون قرار دارد، آرامگاه این خاندان در اتاقی بزرگ قرار دارد.

در سمت راست حیاط شمالی، دیوار دارای ۱۴ طاق‌نما است که آرامگاه خاندان معدل نیز در همین قسمت است که در سال ۱۳۸۶ به کوشش میراث فرهنگی با تخریب خانه‌ها و مقبره‌های اطراف این محدوده به‌صورت محوطه شرقی به آرامگاه افزوده شد.

آدرس حافظیه شیراز و ساعات بازدید از آن

آرامگاه حافظ در استان فارس، شیراز، منطقه سه، بین چهارراه حافظیه و چهارراه ادبیات قرار گرفته است. برای آنکه خود را به این آرامگاه برسانید می‌توانید از چند روش استفاده کنید. اولین راه استفاده از وسیله نقلیه شخصی است. اگر از مسیر مرودشت به شیراز بروید پس از ورود به شهر ابتدا دروازه قرآن را خواهید دید. کافی است پس از دیدن این جاذبه وارد بلوار آیت‌الله ربانی شوید و پس از رسیدن به میدان ابوالکلام آزاد مسیر را همچنان در بلوار ربانی ادامه دهید. پس از رسیدن به میدان قائم به چپ بپیچید تا وارد خیابان آزادی شوید. کمی جلوتر به مقصد خواهید رسید.

اگر قصد دارید به وسیله اتوبوس خود را به آرامگاه حافظ برسانید، لازم است بدانید که خط پایانه شهید دستغیب به بلوار نارنجستان هم در مسیر رفت و هم در مسیر برگشت، خط میدان گلستان به پایانه نمازی در مسیر رفت و برگشت، خط میدان کلبه به میدان ارم در مسیر رفت و در مسیر برگشت و همچنین پایانه ولیعصر به رکن آباد و زیبا شهر در مسیر رفت و برگشت در چهارراه حافظیه شیراز توقف خواهند داشت و شما می‌توانید از این خطوط برای رسیدن به مقصد استفاده کنید.

برای رسیدن به آرامگاه حافظ از مترو نیز می‌توانید استفاده کنید. متروی این چهارراه هنوز در دست ساخت است، اما شما می‌توانید در ایستگاه مترو زندیه پیاده شده و سپس سوار اتوبوس خط پایانه شهید دستغیب به بلوار نارنجستان شوید. نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس به مترو زندیه، ایستگاه خیابان سعدی است. بعد از آن که در این ایستگاه سوار قطار شدید از ایستگاه‌های پل حر، چهارراه آریا، باغ تخت و اطلسی خواهید گذشت تا به حافظیه برسید.

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

× پاسخگویی آنلاین